Prisiminta Štuthofe kalėjusių lietuvių istorija

Istorijos vingiai

 
MARIJAMPOLĖ. Lapkričio 12 dieną Marijampolės krašto Prezidento Kazio Griniaus muziejuje vyko renginys, pasakojantis ir liudijantis apie skaudžias Lietuvių patirtis Štuthofe. Renginio metu buvo pristatyta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) generalinio direktoriaus dr. Arūno Bubnio knyga „Lietuviai Štuthofo koncentracijos stovykloje 1942–1945 metais“ ir atidaryta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus paroda „Dievų miške. 46 lietuvių inteligentų grupė Štuthofo koncentracijos stovykloje“.
2023 m. buvo minimos 46 lietuvių inteligentų įkalinimo Štuthofo koncentracijos stovykloje 80-osios metinės. Praėjusiais metais skaitytojus pasiekė LGGRTC dr. A. Bubnio knyga „Lietuviai Štuthofo koncentracijos stovykloje 1942–1945 m.“ – pirmoji, kurioje dokumentaliai ir išsamiai pateikiamos žinios apie kalėjusius lietuvius.
„Lietuvių tautai teko iškęsti ne tik sovietų okupacijos genocidą, bet ir nacių totalitarinį režimą prasidėjus antrajam pasauliniam karui. Vokiečių okupacinė valdžia nesitikėjo didžiulio Lietuvos visuomenės pasipriešinimo, todėl 1943 m. prasidėjo represijos, buvo suimti 46 žymūs lietuviai – inteligentai, generaliniai tarėjai, profesoriai, advokatai, gimnazijų direktoriai, kunigai, diplomatai, žurnalistai ir išvežti į Štuthofą,“ – kalbėjo Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus vyr. muziejininkė Dalė Naujalienė. Tylos minute susirinkusieji į renginį pagerbė Štuthofo koncentracijos sto­vyklos lietuvių kankinių atminimą. 
 
Pasak LGGRTC vadovo dr. Arūno Bubnio, pristačiusio knygą, marijampoliečiai turi ką pagerbti ir prisiminti, nes būtent Štuthofe kalėjo net penki marijampoliečiai. 1943 m. kovo 16–17 d. prasidėjo represijos; buvo suimti 46 žymūs lietuviai–inteligentai, generaliniai tarėjai, profesoriai, advokatai, gimnazijų direktoriai, kunigai, diplomatai, žurnalistai, įkalinti Kaune Kęstučio ir Vytauto gatvių kampinio namo gestapo požemiuose, vėliau išvežti į Štuthofą. Penki iš jų buvo marijampoliečiai: Budrys Ignas (savanoris, Vyčio kryžiaus kavalierius, agronomas,); Januševičius Antanas (Skuodo gimnazijos direktorius), Puskunigis Leonas (mokytojas); Valenta Juozas (9-o pėstininkų pulko Marijampolėje vyresnysis leitenantas, Marijampolės ugniagesių komandos vadas); Masaitis Zigmas (Marijampolės mergaičių gimnazijos direktorius).
 
Šokiruojančius istorinius faktus parodoje „Dievų miške. 46 lietuvių inteligentų grupė Štuthofo koncentracijos stovykloje“ pristatė LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė Ramunė Driaučiūnaitė
 
Mažos tautos, kai prasideda karai, atsiduria kryžkelėje. Stipriausiems silpnųjų nei norai, nei pozicijos nelabai rūpi. Tokiose sąlygose svarbiausia suprasti, kas tu esi ir kuo tu gali padėti kitam“, – kalbėjo R. Driaučiūnaitė.
 
Paroda, papildyta autentiškais eksponatais ir iš Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus rinkinių, bus eksponuojama iki šių metų gruodžio 31 dienos Marijampolės krašto muziejaus galerijoje.
 
Renginio metu Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro strateginio vystymo ir komunikacijos skyriaus vyresnioji patarėja Aldona Jakavonienė pristatė reikšmingus centro leidinius, o Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus darbuotojai – Tauro apygardos 80-mečiui skirtą jubiliejinį kalendorių.
 
Renginyje dalyvavo gausus būrys žiūrovų: LDK Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono kariai, LŠS Suvalkijos Šaulių 4-osios rinktinės šauliai, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos nariai ir Marijampolės krašto jaunieji šauliai ir kiti garbūs svečiai, neabejingiems tautos istorijai.
 
Muzikos garsais renginio metu klausytojus džiugino smuikininkė Rita Skroblienė ir pianistė Evelina Dailydaitė.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro informacija

 

 

 

„XXI amžius“, 2024 m. gruodžio 6 d., nr. 45–46 (2610–2611)