Per Vėlines – partizanų takais
Istorijos vingiai
Lina POŠKEVIČIŪTĖ
Lapkričio 2 dieną Šakių rajone tradiciškai susiburta į akciją „Uždek žvakutę Zanavykijos krašto partizanams“, kurios metu lankytos Laisvės kovotojų žūties vietos, tvarkomi jų kapai ir uždegtos pagarbos žvakutės. Už laisvę žuvusiųjų, žymių krašto žmonių kapai, kaimų kapinaitės buvo tvarkomos ir įvairiose rajono seniūnijose.
Dar spalio 26-ąją Suvalkijos šaulių 4-osios rinktinės Šakių 405-osios kuopos šauliai aplankė bemaž 20 partizanų žūties ir palaidojimo vietų Šakių rajone. Kuopos šauliai partizanų atminimo vietas aplankė Šakių, Lekėčių, Kriūkų, Lukšių, Plokščių ir Slavikų seniūnijose. Šauliai sutvarkė partizanams atminti skirtų vietų aplinką, nuvalė paminklus, juos papuošė trispalvėmis.
Gražia tradicija tapo prieš Visų Šventųjų dieną Šakių kultūros centro Lukšių padalinio organizuojama akcija „Atmink ir pagerbk“. Šiais metais kultūros, seniūnijos darbuotojai bei iniciatyvūs lukšiečiai aplankė, sutvarkė ir uždegė atminimo žvakeles ant istorinių atmintinų vietų, esančių Lukšių miestelio centre, Pelenių kapinaitėse, žvakeles uždegė ir žinomose partizanų palaidojimo vietose Lukšių, Staliorių kapinėse, Agurkiškės kaime ir Jankų seniūnijoje.
Tryliktą kartą per Vėlines Šakių politiniai kaliniai ir tremtiniai, šauliai, kraštiečiai zanavykai lanko gyvybes už Lietuvos laisvę paaukojusiųjų žūties vietas, tvarko jų kapus, uždega pagarbos žvakutes. Ne išimtis ir šiemet. Nors lapkričio 2-ąją siautė stiprūs vėjai, bet, kaip kalbėjo šios akcijos organizatorė, kraštietė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininko pavaduotoja Rasa Duobaitė-Bumbulienė, išaušęs saulėtas rytas suteikė vilties, nes viltis ir partizanų tragiškoje kovoje buvo vienintelis spindulys. Ji prisiminė, kad akcija prasidėjo maždaug prieš 13 metų, tuomet, kai vykdama lankyti savo artimųjų kapų ji nuolatos pastebėdavo pamiškėse, palaukėse vienišus kryželius kovotojams už laisvę.
„Tie mūsų laisvės kovotojai dažniausiai išeidavo labai jauni, nesukūrę šeimų, nesusilaukę vaikų. Būtent mūsų, mūsų vaikų, laisvėje gyvenančių pareiga – pagerbti kovotojų atminimą. Vėlinių išvakarėse keliaudami aplankėme ir keletą partizanų žūties vietų. Noriu pasidžiaugti, kad kapai sutvarkyti, paminklai nuvalyti, lapai nugrėbti, senos žvakutės nurinktos, naujos Trispalvės užrištos. Tokia ir buvo akcijos mintis, kad daugiau domėtumėmės, kad važiuodami su šeimomis žmonės prisimintų, jog reikia stabtelėti prie tokių vietų, jas sutvarkyti, galbūt paskaičius vardą ant paminklo pasidomėti internete apie žuvusį partizaną“, – kalbėjo kraštietė.
Akcijos „Uždek žvakutę Zanavykijos krašto partizanams“ globėja Seimo narė Irena Haase akcentavo, kad laisvės kovos yra ypatingas Lietuvai laikotarpis, kurio atminimą būtina išsaugoti ir įtvirtinti mūsų tautos, o ypač jaunimo atmintyje.
„Partizanai buvo neeiliniai žmonės, sugebėję dešimt metų priešintis sovietiniam okupaciniam režimui. Tų žmonių, kurie kovojo už laisvę ir nepriklausomybę, atminimas turi būti įtvirtintas. Šiandien mes turime laisvę ir nepriklausomybę, bet iškovotą savo valstybės nepriklausomybę turime ginti kiekvienas. Saugoti laisvę. Ukrainos žmonės iki dabar kovoja su agresoriumi“, – kalbėjo I. Haase.
VšĮ „Sintautų akademija“ jau daugiau nei 15 metų Vėlinių oktavos laikotarpiu kviečia aplankyti ir sutvarkyti senąsias Sintautų valsčiaus kaimų kapinaites bei pagerbti žuvusius partizanus. Įstaigos vadovas Vitas Girdauskas pasakojo, kad šakiečių pavyzdys lankyti Laisvės kovotojų žūties vietas užkrėtė ir vilkaviškiečius šaulius.
Akcijos dalyviams Suvalkijos šaulių 4-osios rinktinės Kudirkos Naumiesčio 410-os šaulių kuopos vadas AntanasVarankovas parodė neseniai atrastą apleistą partizano Juozo Sakalausko (1914–1946), kilusio iš Panovių, žūties vietą Endrikių kaime (Šakių sen.).
Nuo Tremtinių paminklo Šakiuose akcijos dalyviai aplankė paminklą prie vandentiekio bokšto 1945–1953 metais žuvusiems ir šioje vietoje užkastiems Žalgirio rinktinės partizanams atminti bei panašaus atminimo kryžių Giedručių kaime, kur to metų įvykius priminė tremtinys Antanas Bajerčius, Vilniaus zanavykų bendrijos pirmininkas Kęstutis Vaičiūnas. Kaip ir kasmet, pasibėdota, kad trūksta informacinių nuorodų į svarbias vietas.
Iš čia akcijos dalyviai pasklido po visą rajoną lankyti partizanų žūties vietų bei kapų. Kasmet prie akcijos prisijungia lukšiečiai Sonata ir Vytautas Kurai. Pasak istorijos mokytojos Sonatos, jie nuolat apsilanko Valkų kautynių vietoje, kur žvakutes uždega ne vien per Vėlines, kad jai rūpi partizanų atminimo išsaugojimas, to moko ir moksleivius.
V. Girdauskas, K. Vaičiūnas su broliu ir giminaičiais, šauliai A. Varankovas, Antanas Albrektas apsilanko ir minėtuose Endrikiuose, kur tenka ir su pjūklu bei trimeriu padirbėti, kad minėto partizano J. Sakalausko žūties vieta taptų lengviau randama.
Partizanų takais akcijos dalyviai apkeliavo kone visas Šakių r. seniūnijas, kone kiekvienoje, pasak A. Varankovo, žemė jaunų vyrų ir moterų krauju sulaistyta, kaulai sulaidoti, tik, deja, ne viskas surasta…
Šakių rajonas
Autorės nuotraukos
„XXI amžius“, 2024 m. lapkričio 8 d., nr. 41–42 (2606–2607)