
Istorijos vingiai
MITENIŠKĖS. Lapkričio 29 dieną, 12 valandą, buvusio Mitėniškių dvaro, šalia Šėtos miestelio, teritorijoje (Jonavos r.) įvyko brolių Stanislovo Adomo, Aleksandro, Vincento ir Juozapo Montvilų atminimo akmens su lenta, pastatytų Jonavos rajono savivaldybės lėšomis, atidengimo ir šventinimo iškilmės. Bene garsiausias iš brolių – Juozapas Montvila (1850–1911). Jo iniciatyva Vilniuje buvo pastatytos penkios pirmosios gyvenamųjų namų bendrijos (kolonijos) Lukiškėse, Naujamiestyje, Šnipiškėse ir Rasų gatvėje.

ANYKŠČIAI. Lapkričio 12 dieną į Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešąją biblioteką rinkosi knygų mėgėjų klubo „Knyginyčia“ nariai. Bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje pristatytos dvi knygos: „Savas tarp savų: Šventosios Romos Katalikų Bažnyčios kardinolo Vincento Sladkevičiaus gimimo 100-mečiui: šaltinių…

PATAŠINĖ. Prasidėjus Advento bei Šv. Kalėdų laukimo laikotarpiui, Patašinės bibliotekoje atidaryta įkvepianti ir jauki fotografijų paroda „Gamtos keliais – Kūrėjo link“. Parodos autorius – Patašinės Šv. Kryžiaus Išaukštinimo bažnyčios administratorius kun. Arnas Budrius. Kunigo Arno užfiksuoti gamtos vaizdai – tarsi…

Istorijos vingiai
SKUODAS. Lapkričio 14 dieną Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešojoje bibliotekoje vyko konferencija, skirta Lietuvos ginkluoto pasipriešinimo okupacijai 80-mečiui paminėti ir Lietuvos Vietinės rinktinės įkūrėjui Povilui Plechavičiui atminti.
Istorijos vingiai
MARIJAMPOLĖ. Lapkričio 12 dieną Marijampolės krašto Prezidento Kazio Griniaus muziejuje vyko renginys, pasakojantis ir liudijantis apie skaudžias Lietuvių patirtis Štuthofe. Renginio metu buvo pristatyta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) generalinio direktoriaus dr. Arūno Bubnio knyga „Lietuviai Štuthofo koncentracijos stovykloje 1942–1945 metais“ ir atidaryta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus paroda „Dievų miške. 46 lietuvių inteligentų grupė Štuthofo koncentracijos stovykloje“.
2023 m. buvo minimos 46 lietuvių inteligentų įkalinimo Štuthofo koncentracijos stovykloje 80-osios metinės. Praėjusiais metais skaitytojus pasiekė LGGRTC dr. A. Bubnio knyga „Lietuviai Štuthofo koncentracijos stovykloje 1942–1945 m.“ – pirmoji, kurioje dokumentaliai ir išsamiai pateikiamos žinios apie kalėjusius lietuvius.

Istorijos vingiai
Prieš 195-erius metus, lapkričio 9 dieną, Plėgų kaime, Lukšių vlsč. (dab. Šakių r.), gimė kunigas, religinių raštų leidėjas, knygnešys Martynas Sederevičius (1829 11 09–1858 11 27–1907 03 07). Džiugu, kad krašto šviesuolis neužmirštas tėviškėje – Lukšiuose bei jo klebonavimo ir palaidojimo vietoje – Sudarge (Šakių r.).

Rūta Averkienė
MARCINKONYS. Simajudas – Marcinkonių parapijos ir jos globėjų Šv. apaštalų Simono ir Judo Tado tituliniai atlaidai. Visus į juos atėjusius pasitiko gražiausioje rudenio mozaikoje švytinti medinė, jauki 1880 metais statyta ir prieš keletą metų parapijiečių lėšomis dailiai atnaujinta bažnytėlė. Simajudo švęsti susirinko tikintieji ne tik iš visos parapijos, bet ir iš svetur.

Modestas Patašius
Minėdama 2024-uosius – Švyturių metus – bei švęsdama 587-ąją savo ištakų sukaktį, Neringa išskirtinį dėmesį skyrė savo bendruomenės nariams, kurie savo buvimu, idėjomis bei iniciatyvomis praturtina kurorto bendruomenės gyvenimą. Įvertinus neringiškių siūlymus, tokiems asmenims buvo suteiktas Neringos bendruomenės švyturio vardas.

Birutė Nenėnienė
Buvusiems kaimynams...
Iš Opšrūtų, kaimo, esančio tarp Vilkaviškio ir Pilviškių, dauguma vienkiemių nuo praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio perkelti į gyvenvietę. Nuo gyvenvietės vienas keliukas, nutiestas vakarų pusėn per plynus laukus nuveda prie Mažučių šaltinėlio ir koplytėlės, o pakeliui prie kryžkelės nuo seniausių laikų stovi senosios vokiečių kapinaitės.

Istorijos vingiai
Lina POŠKEVIČIŪTĖ
Lapkričio 2 dieną Šakių rajone tradiciškai susiburta į akciją „Uždek žvakutę Zanavykijos krašto partizanams“, kurios metu lankytos Laisvės kovotojų žūties vietos, tvarkomi jų kapai ir uždegtos pagarbos žvakutės. Už laisvę žuvusiųjų, žymių krašto žmonių kapai, kaimų kapinaitės buvo tvarkomos ir įvairiose rajono seniūnijose.

Birutė Nenėnienė
ANDRIŠKIAI. Prasilenktume su tiesa, jei sakytume, kad Suvalkijoje Žaliosios gyvenvietei ir žinomo miškininko, etnologo Vinco Žemaičio gimtinės kaimui Andriškiams trūksta žalumos, todėl šį rudenį iškilo būtinybė pasodinti medžių… Šalimais juk ošia Žaliosios miškas, per Klausučių seniūnijos laukus vinguriuoja trys upelės: Šeimena, Širvinta bei Šešupė: jos, kaip ir laukų derlingumo simbolis dobilai, pavaizduotos seniūnijos centro – Klausučių – herbe.

PALĖVENĖ. Liepos 28 dieną čia susirinko daug svečių iš įvairių Lietuvos kampelių. Nuo ankstyvo ryto pasipuošę ponai ir ponios rinkosi į Šv. Domininko bažnyčią. Lietuvos bajorai jau trečią kartą bažnyčioje šventė vasaros šventę. Bažnyčia buvo pilnutėlė įvairaus amžiaus pasipuošusių, elegantiškų…